Jdi na obsah Jdi na menu
 


Maranska černá měděněkrká

25. 10. 2014

  Maransky byly prvními  čistokrevnými slepicemi, které jsme si pořídili. Toto původem francouzské plemeno jsem si vybrala především pro jeho - nám sympatické – vlastnosti, kterými jsou:

- odolnost vůči nepřízni počasí

- klidná snášenlivá povaha

- kombinovaná užitkovost  maso - vejce

-snášejí velká vejce s velmi pevnou lesklou červenohnědě zbarvenou skořápkou

-i když kvokavost je u plemene potlačována jako nežádoucí znak, některé maransky kvokají a jsou pak většinou výbornými matkami

Také mě samozřejmě zaujal vzhled slepic – především jejich černoměděné  zbarvení.

  Všechny   „papírové předpoklady“ se  zatím u slepic potvrdily. Jsou opravdu klidné povahy, vcelku dobře se spolu snesou i různě staré odchovy. Chlad a déšť jim nijak nevadí a snášejí i za mrazivého počasí, spíš nemají rády letní  horka.

   Maso kohoutků je jiné, pevnější, jaksi přírodněji působící,  než maso kuřat ze supermarketů… Ovšem  - je to pro nás, lehce přecitlivělé osoby, poněkud nepříjemná součást odchovu – tedy myslím zabíjení kohoutů, ale myslím, že kupovat k jídlu brojlery vykrmované v halách ve zcela nepřirozených podmínkách není  lepším řešením, jak získat maso k jídlu…

  Vajíčka mají opravdu krásně hnědočerveně zbarvenou skořápku, ale zdaleka ne všechna – některá nemají ten správný lesk, který je u marans vajec nutnou podmínkou, jiná jsou zase spíš světle hnědá nebo rezavá. Při výběru slepic do chovného hejna se zaměřuji právě na správnou barvu, množství a velikost snášených vajec a až v druhé řadě řeším exteriér. Na výstavy s maranskami zatím chodit neplánujeme.  Chovatelé ostatně uvádějí, že pěkná vejce většinou nesnášejí ty vzhledově nejvydařenější slepice…

_______________________________________

___________________

Náš chov

2014

 Chov maransek  jsem zahájila  zakoupením „mladého tria“ (kohout a 2 slepice před snáškou) od chovatelů z Chomutova a později na jaře jsem si  ještě pořídila několikadenní kuřátka – po 10ti od dvou různých chovatelů - z Prahy a ze Záryb u Brandýsa nad Labem. V létě jsme absolvovali vcelku úspěšně první zkušební líhnutí v umělé líhni a také - to už ne s tak uspokojivým výsledkem - pod kvočnou. Z letního líhnutí jsem odchovala ( kromě kříženců ) 5 maranských slepiček a 2 kohoutky.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2015

  Sestavila jsem 2 chovné kmeny a odchovala asi 20 nových slepiček maransek a obdobný počet kohoutků - z nich jsem ovšem k dalšímu chovu mohla ponechat jen jednoho.

-----------------------------------------------------------------

2016

   Chovné hejno jsem sestavila z odchovů z předchozího roku. V březnu jsem absolvovala líhnutí v umělé líhni, o vysezení i odvodění dalších maransek se tentokrát postaraly kvočny.

----------------------------------------------------------------

2017

   Pro tento rok jsem se rozhodla ponechat loňské chovné hejno. ( 1, 14 ) Kohout je mohutný a klidný a celé hejno působí spokojeně. Jejich potomci - loňské slepičky - vypadají nadějně - některé snášejí opravdu pěkná vejce. Např. dvě z nich snášejí už od ledna ( tj. od 10ti měsíců věku )  pravidelně vejce, vážící 75 - 80g.

dsc_0155.jpg

​  ​ Letos jsem se rozhodla líhnout pouze pod kvočnami. Od konce dubna vyvedlo kuřátka už asi 10 slepic.

​----------------------------------------------------------

2018

​  Na jaře jsem měla mezi maranskami citelné ztráty. 10 slepic nepřežilo noční návštěvu kuny v kurníku a několikrát nás také navštívil jestřáb... Za to kuřátka, která i letos odchovávaly kvočny, zatím čelí nástrahám z lesa velmi úspěšně...